Bezpieczna jazda samochodem – 6 cennych wskazówek dla każdego kierowcy


Bezpieczna jazda samochodem – 6 cennych wskazówek dla każdego kierowcy

Bez względu na to, czy masz wysłużonego Fiata, czy sportowy szybki samochód Nissan GTR, najważniejsze jest, by jeździć bezpiecznie. Publiczna droga to nie tor wyścigowy – obowiązują na niej nie tylko konkretne przepisy, ale też zasada ograniczonego zaufania i co najważniejsze – niepisana zasada rozsądku. Zobacz, co zrobić, by jazda samochodem była bezpieczniejsza.

1. Dostosuj prędkość jazdy do warunków

Śliska jezdnia na koniec listopada nie jest tak bezpieczna, jak sucha i czysta droga w lipcu. Wszelkie śmieci zalegające na drodze oraz liście, piasek i kałuże mogą wydatnie wpływać na poziom bezpieczeństwa podczas jazdy. Jeśli pada deszcz lub śnieg albo jest mgła, to profilaktycznie zmniejsz prędkość do takiej, jaka pozwoli Ci szybko i skutecznie zareagować w przypadku konieczności hamowania czy ominięcia przeszkody. Pamiętaj też, by brać na serio znaki informujące o dzikich zwierzętach i dla pewności zdjąć w takich miejscach nogę z gazu. Im wolniejsza jest Twoja jazda samochodem, tym szybciej możesz reagować.

2. Nie jedź „na pamięć”

Jazda samochodem w przypadku wielu kierowców przypomina ciąg wyuczonych, niemalże mechanicznie wykonywanych czynności. Jeśli znasz daną drogę, to z pewnością jedziesz „na pamięć”, nie zwracając uwagi na oznakowanie. W takim przypadku możesz się zdziwić, bo okaże się, że nagle na środku drogi powstało nowe przejście dla pieszych, zmieniono dopuszczalną prędkość lub postawiono zakaz wjazdu. Brak realnej oceny sytuacji może Cię kosztować nie tylko mandat, ale też dużo stresów i problemów związanych z ewentualną stłuczką. Pamiętaj, że samochody sportowe obowiązują takie same zasady, jak wszystkie inne auta.

3. Myśl perspektywicznie

Staraj się myśleć „do przodu” i przewidywać zachowania innych kierowców. Jazda samochodem polega przede wszystkim na myśleniu. Jeśli widzisz, że auto przed Tobą wjeżdża w teren zabudowany z dużą prędkością, to możesz podejrzewać, że za chwilę będzie intensywnie hamować. Jeśli przy przejściu dla pieszych stoi dziecko, trzeba przyjąć, że zaraz wejdzie na drogę.

4. Kontroluj stan techniczny samochodu

Nigdy nie prowadź auta, które ma jakiekolwiek, nawet najdrobniejsze usterki. Szczególnie dotyczy to układu zawieszenia, którego awarie są najniebezpieczniejsze. Pod żadnym pozorem nie prowadź samochodu ze zużytymi klockami hamulcowymi, wydającego groźne stuki i trzaski lub z wygiętym wahaczem. Regularnie sprawdzaj też stan końcówek drążków kierowniczych oraz kontroluj ciśnienie w oponach.

5. W słoneczne dni zakładaj okulary przeciwsłoneczne

Jazda samochodem w bardzo słoneczne dni może być szczególnie niebezpieczna. Jeśli kąt padania promieni słonecznych jest uciążliwy, w niektórych miejscach możesz nie widzieć dosłownie nic. Gorszą widoczność masz też w momencie wjechania z bardzo nasłonecznionego rejonu w zacieniony pas, np. na drodze, przy której rosną drzewa. Wybierając okulary przeciwsłoneczne, zdecyduj się raczej na te brązowe, niż na czarne.

6. Umiejętnie korzystaj z lusterek

Pamiętaj, że masz w samochodzie 3 lusterka i warto korzystać ze wszystkim. Ustaw lusterka poprawnie, by zminimalizować efekt martwego pola. Takie martwe pole może być szczególnie niebezpieczne, kiedy wyprzedza się motocykl.