Eco driving – aktualny trend wśród kierowców


Eco driving

Tempo podwyżek cen paliw w naszym kraju drastycznie rośnie i na razie nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie miało ono zwolnić. Kierowcy, w wielkim niepokojem przyglądają się obecnej sytuacji panującej na rynku paliw i poszukują we własnym zakresie różnych sposobów na obniżenie kosztów paliwa.

Co kryje się pod pojęciem eco driving

Galopujące ceny paliw zachęcają kierowców do opanowania umiejętności jazdy ekonomicznej i ekologicznej, związanej z rosnącymi normami emisji spalin. Eco-driving – aktualny trend wśród kierowców ,to połączenie jazdy ekonomicznej i ekologicznej. Ta pierwsza polega na realnym zmniejszeniu zużycia paliwa, nawet o 25%. Natomiast jeździe ekologicznej przyświeca skuteczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji, wytwarzanych przez samochód i emitowanych do atmosfery. Wśród kierowców obserwuje się duże zainteresowanie wprowadzeniem zasad eco-drivingu w życie, gdyż to właśnie one okazują się doskonałym sposobem na drożejące paliwo.

Przyczyny wyższego spalania paliwa

Eco driving Ferrari f430Eco-driving, to nie tylko styl prowadzenia. Wdrażając zasady eco-drivingu należy zacząć od przeglądu sprawności pojazdu. Wieloletnie zaniedbania serwisowe są przyczyną wyższego spalania paliwa. Do najprostszych czynności, które regularnie należy wykonać zaliczamy systematyczne sprawdzanie ciśnienia w oponach. Utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach może do 10% zmniejszyć zużycie paliwa. Jeżeli ciśnienie w oponach będzie niższe od tego zalecanego już o 0,2 bara, to jest to wskazówka dla kierowcy, aby dopompować koła. Wyższe zapotrzebowanie na paliwo zależy również od zbyt zużytych elementów zawieszenia, od źle ustawionej geometrii, od niefunkcjonującego prawidłowo silnika. Należy zadbać o stan filtrów powietrza i filtrów paliwa, gdyż ich nadmierne zabrudzenie jest przyczyną wzrostu zapotrzebowania silnika na benzynę. Przyczynę nadmiernej emisji spalin należy upatrywać w słabej jakości tankowanego paliwa, które negatywnie wpływa na kondycję silnika i stan wtryskiwaczy.

Eco-driving – aktualny trend wśród kierowców

Przestrzegając kilka podstawowych zasad prowadzenia i eksploatacji pojazdu, możemy z całą pewnością liczyć na oszczędności paliwa, na zmniejszenie stopnia zużycia samochodu oraz na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Jak ekonomicznie prowadzić samochód:
– samochód prowadzimy na najwyższym biegu przy zachowaniu możliwie najniższych obrotów,
– zmieniamy bieg na wyższy najpóźniej po osiągnięciu 2500 obrotów/minutę w przypadku silnika benzynowego i 2000 obrotów/minutę w samochodach z silnikiem diesla,
– kontrolujemy sytuację na drodze, aby uniknąć niepotrzebnych przyspieszeń i hamowań,
hamujemy silnikiem na biegu bez wciskania pedału sprzęgła i gazu,
– przyspieszamy wciskając pedał gazu na 3/4 głębokości,
– nie wciskamy pedału gazu, jeśli chcemy uruchomić silnik,
– nie przeciążamy pojazdu,
– zbliżając się do skrzyżowania nie należy dojeżdżać na luzie
– ruszamy od razu, nie rozgrzewamy samochodu na postoju,
– gasimy silnik, gdy przewidujemy, że postój potrwa dłużej niż 30 sekund.

Odpowiedni styl jazdy rzeczywiście może przynieść oszczędności w eksploatacji samochodu. Coraz więcej osób decyduje się na przestrzeganie zasad eco-drivingu. Wielu kierowców stara się wyrobić w sobie nawyk ekonomicznej jazdy, aby zmniejszyć ilość zużywanego paliwa. Jesteś ciekawy ile spalają samochody Ferrari? Zapraszam do przeczytania tego artykułu > link