Jaki olej do Ferrari?


Jaki olej do Ferrari

Należy zacząć od tego, że olej w samochodzie to rzecz bardzo ważna nawet można stwierdzić, że rzecz najważniejsza. Dlatego jak prawidłowo dobrać olej silnikowy? To proste pod warunkiem, że znamy specyfikacje jakościowe oraz lepkość oleju jaką zaleca producent samochodu. Olej silnikowy ma kluczowe znaczenie dla żywotności silnika. Nie wystarczy go zmieniać regularnie, ale przede wszystkim musi być jeszcze odpowiednio dobrany. W samochodach marki Ferrari olej musi być idealnie dobrany, aby moc jaka drzemie w każdym z modeli tej marki była całkowicie wydobyta. Zatem jaki olej do Ferrari wybrać?

Dlaczego jakość oleju silnikowego dla Ferrari jest tak ważna?

Olej silnikowy w samochodzie pełni szereg bardzo ważnych funkcji. Olej silnikowy zapewnia właściwą pracę jednostki napędowej. Jakość oleju i jego terminowa wymiana ma wpływ na trwałość pracujących elementów silnika i jego osprzętu np. (turbosprężarka) Olej silnikowy zmniejsza tarcie pomiędzy pracującymi elementami. Są to przede wszystkim takie elementy jak tłoki i cylindry. Olej silnikowy zmniejsza opory tarcia, zmniejsza zużycie paliwa, redukuje hałas pracującego silnika, uszczelnia komory spalania, chłodzi pracujące elementy i odprowadza zanieczyszczenia.

Co oznacza klasa lepkości oleju silnikowego?

Lepkość określa opór płynięcia jednej warstwy oleju po drugiej – im bardziej lepki, tym wolniejszy przepływ. Inaczej mówiąc niska lepkość oznacza „rzadszy” olejJaki olej do Ferrari
i odwrotnie. Inżynierowie przemysłu motoryzacyjnego stworzyli skalę od 0 do 60, gdzie 0 oznacza olej najrzadszy, a 60 olej najgęstszy. Na każdym opakowaniu klasę lepkości znajdziemy jako kombinację cyfr z literą W. Przykładowo np. 5W/30, 10W/40 itp. W tym przypadku pierwsza liczba określa przydatność oleju w niskich temperaturach – im wartość liczby jest mniejsza, tym olej silnikowy lepiej spisuje się w niskich temperaturach. Liczba umieszczona po literze „W” to parametr określający lepkość oleju w wysokich temperaturach – im wyższa liczba, tym olej silnikowy jest gęstszy w wysokiej temperaturze.

Producenci samochodów najczęściej zalecają oleje o lepkości 40 (np. 5W-40). Niska lepkość oleju oznacza, że olej silnikowy w wysokich temperaturach jest „rzadki” – opory pracy silnika są mniejsze, dlatego takie oleje są energooszczędne. Z drugiej jednak strony olejów o takich parametrach nie wolno stosować w sportowych, mocno wysilonych jednostkach, gdyż nie są w stanie zapewnić im odpowiedniej ochrony. W takich wypadkach stosuje się oleje o najwyższej lepkości wysokotemperaturowej (np. 5W/50, 10W/60).

Jaki olej do Ferrari 458 Italia?

Mając na uwadze powyższe zdanie, że w sportowych silnikach o potężnej mocy nie wolno stosować oleju o niskiej lepkości, ponieważ jest zbyt „rzadki”, to marka Ferrari wpasowuje się tu idealnie.Jaki olej do Ferrari Odpowiedzmy sobie na pytanie jaki olej do Ferrari? Dla pojazdów tej marki w modelach takich jak Ferrari 458 Italia, Ferrari California oraz Ferrari F430, firma Shell zaleca olej silnikowy Shell Helix Ultra 5W-40, alternatywą może być również olej silnikowy marki Castrol, poleca ona Magnatec C3 5W-40. Natomiast firma Mobil proponuje olej silnikowy Super 3000XE 5W-30.

Jakość produktów tych marek jest porównywalna. Zazwyczaj każda marka rekomenduje markę oleju, która jej zdaniem jest najodpowiedniejsza. Ferrari w tym wypadku stawia na markę Shell. Naturalnie każdy właściciel Ferrari, może wybrać olej silnikowy według własnego uznania. Mając na uwadze jakość jazdy i moc silnika w wyżej wymienionych modelach Ferrari, nie będzie to zbyt dobre posuniecie, gdyż niewłaściwie dobrany olej silnikowy może znacznie zmniejszyć żywotność silnika a co za tym idzie powoli będzie „zabijał” moc maszyny.

Jaki olej silnikowy do Ferrari wybrać?

Biorąc pod uwagę prestiż marki Ferrari zalecanym będzie ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta w tej kwestii. Nie ma również sensu wierzyć wpisom na różnych forach internetowych w tym temacie, gdyż bardzo trudno jest wówczas potwierdzić wiarygodność osób dokonujących wpisów, ukrytych pod różnorodnymi pseudonimami. Nowi nabywcy, bądź użytkownicy samochodów marki Ferrari wiedzą doskonale, jak temat oleju silnikowego jest istotny i zapewne w stu procentach polegają na rekomendacji producenta.