Największe tory wyścigowe na świecie


Największe tory wyścigowe

Na świecie są tysiące doskonałych torów wyścigowych, ale największą popularnością cieszą się zawsze te największe i najsławniejsze obiekty. Tory wyścigowe co roku odwiedzają tysiące obserwatorów żądnych wrażeń, a potyczki kierowców wyścigowych są przecież nie lada gratką. Poznaj największe tory wyścigowe świata.

Największe i najsławniejsze tory świata

W naszym zestawieniu ujęliśmy zarówno tory wyścigowe imponujące długością, jak i te najstarsze i najsławniejsze. Każdy z tych torów ma swoją niesamowitą historię.

1. Hokkaido Proving Ground

Tor zlokalizowany na japońskiej wyspie Hokkaido ma ponad 16 km długości, chociaż nie zawsze tak było. Początkowo ten tor miał 7,2 km długości, a w wersji powiększonej został oddany do użytku w 2006 roku, czyli 15 lat po otwarciu.

2. Circuit de Monaco

Tor wyścigowy w Monako działa od roku 1929 roku i przez cały czas cieszy się ogromną popularnością. Ten tor zaliczamy do największych głównie przez jego rangę, bo jeśli chodzi o długość, to tor w Monako jest najkrótszym torem, na jakim odbywają się wyścigi kierowców Formuły 1. Tor ma 3 kilometry, ale jest bardzo wymagający, przez co niezwykle lubiany przez kierowców wyścigowych.

3. Silverstone Circuit

Tor Silverstone był pierwszym profesjonalnym torem wyścigowym zlokalizowanym w Anglii. Obecnie ten tor ma 5,8 km długości, ale kiedyś miał nieco ponad 4 km i trapezowy kształt.

4. Indianapolis Motor Speedway

Tor Indianapolis w Stanach Zjednoczonych jest jednym z najstarszych torów świata. Otwarto go w 1909 roku i do tej pory gości zarówno kierowców Formuły 1, jak i zawodników biorących udział w wyścigach MotoGP.

5. Circuit de Spa-Francorchamps

Tor mieści się w górach Ardeńskich, dokładnie w miejscowości Spa (stąd jego nazwa). W pierwszych latach funkcjonowania toru kierowcy mogli jeździć na odcinku aż 15 km – tor obejmował też cześć dróg publicznych. Niestety tor ten z racji swojego niebezpiecznego charakteru został przebudowany i skrócony do 7 km.

6. Circuit Park Zandvoort

Tor w pobliżu Zadvoort w Holandii po raz pierwszy gościł kierowców wyścigowych w roku 1949. Pierwotnie ten tor miał 3 km długości, później skrócono go do zaledwie 500 metrów, a obecnie ma 4252 m.

Tory wyścigowe w Polsce

Co prawda Polsce dużo brakuje do miana znaczącego gracza, jeśli chodzi o tory wyścigowe.  Mamy też kilka miejsc, które warto odwiedzić. Wśród tych torów warto wymienić tor Poznań, tor Rakietowa we Wrocławiu, tor w Kielcach i obiekt w Radomiu. Na tych torach masz możliwość samemu pojeździć wyścigowym samochodem lub zrobić motoryzacyjny prezent komuś ze swoich bliskich. Nie bój się zrobić takiego prezentu również kobiecie.

Jeśli masz w gronie swoich bliskich kobietę, która lubi samochody, to już wiesz, jaki prezent możesz jej zrobić. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jazda samochodem sportowym nie jest skierowana tylko i wyłącznie do młodych kobiet, bo świetnie sprawdzają się w tym również starsze panie. Jeśli więc Twoja mama, teściowa lub starsza siostra z zapartym tchem obserwuje wyścigi Formuły 1 czy rajdy, to jazda Ferrari może być pomysły na prezenty również dla niej.