Samochody sportowe – największe kolekcje świata


Sportowe samochody

Motoryzacyjna pasja może się objawiać na różne sposoby. Jedni ludzie tylko oglądają samochody sportowe, inni je testują, a jeszcze inni kolekcjonują. Wśród prywatnych kolekcjonerów samochodów nie brakuje ekscentryków i bogaczy, ale bez względu na charakter i dążenia, tych ludzi łączy miłość do techniki i wyjątkowa dbałość o swoje zbiory.

1. Kolekcja Nicholasa Berkeleya Masona

Perkusista zespołu Pink Floyd Nicholas Berkeley Mason, znany szerzej jako Nick Mason ma ponad 20 luksusowych samochodów, między innymi McLaren F1 GTR, Ferrari Enzo, Aston Martin LM18 Le Mans Team Car i prawdziwą perełkę, czyli samochód T3 biorący udział w 1978 roku w Grand Prix Montrealu.

2. Kolekcja Kena Lingenfeltera

Ken Lingenfelter – bogaty syn właścicieli General Motors nie mógłby się chyba oddać innej pasji niż właśnie kolekcjonowanie samochodów. W jego kolekcji można znaleźć 150 aut, w tym samochody sportowe włoskiej produkcji, takie jak Lamborghini Gallardo Superleggera, Ferrari Enzo i Ferrari F40.

3. Kolekcja szejka Hamad bin Hamdan Al Nahyan

Hamad bin Hamdan Al Nahyan to członek rodziny królewskiej z Abu Zabi. W kolekcji szejka znajduje się 200 samochodów, w tym modele wyprodukowane dla niego na zamówienie, np. 10-metrowy, największy na świecie Dodge’a Power Wagon.

4. Kolekcja Chrisa Evansa

Christopher James Evans jest producentem telewizyjnym i radiowym oraz zapalonym kolekcjonerem samochodów. Jest też człowiekiem bardzo zamożnym, bo jego fortunę szacuje się na 50 milionów funtów. Lwią część dochodów Evans przeznacza na zakup kolejnych samochodów do swojej kolekcji. W kolekcji Evansa znajdują się między innymi samochody sportowe Ferrari, dokładnie modele 246 Dino, F40, 288 GTO, 250 GT California Spyder i 308GTS, ale najdroższym jest warte 12 milionów funtów Ferrari 250 GTO.

5. Kolekcja Rowana Atkinsona

Sławny komik Rowan Atkinson (znany z roli Jasia Fasoli) uwielbia wydawać pieniądze na samochody. W swojej kolekcji ma już między innymi Mercedesa 500E, Bentleya Mulsanne, Lancie Delta Integrale, Audi A8 oraz model Lotus Carlton. Komik miał nawet McLarena F1.

6. Kolekcja Jaya Leno

Jay Leno to komik znany z telewizji NBC. W jego zbiorach można znaleźć ponad 400 różnych aut, w tym samochody sportowe McLaren F1, różne modele Lamborghini i Ferrari. Kolekcjoner ma nawet własny program motoryzacyjny, w którym testuje różne modele samochodów.

Kolekcjonowanie samochodów – drogie hobby dla nielicznych

Samochody sportowe to bardzo drogie hobby. Jeden egzemplarz super auta kosztuje przynajmniej kilkaset tysięcy euro, a wiele jest również takich, które osiągają ceny ponad 10 milionów. Na takie hobby stać tylko najzamożniejszych ludzi, ale kiedy pieniądze nie grają roli, w kolekcji pojawiają się coraz to nowe auta. Kolekcjonowanie samochodów to oczywiście nie tylko pasja, ale również kultywowanie historii. Auta zgromadzone w takich kolekcjach są bardzo zadbane, poddawane systematycznym remontom i przetrzymywane w odpowiednich warunkach, dzięki czemu zachowują świetność przez długie lata. Niektóre prywatne kolekcje są też udostępnione do zwiedzania.