Tory wyścigowe – jak bezpiecznie się na nich poruszać?


Dowiedz jak poruszać się po torze wyścigowym

Tory wyścigowe wbrew pozorom są obwarowane wieloma nakazami i zakazami. Fakt, że można tam jeździć z dużymi prędkościami, nie powoduje wcale, że wszelkie reguły mogą odejść w zapomnienie. Wręcz przeciwnie – pewnych zasad trzeba się trzymać bez względu na to, czy prowadzisz auto, czy tylko obserwujesz tory wyścigowe i mknące po nich samochody.

Nie wchodź w zagrodzone strefy

Na torze wyścigowym i w obustronnych pasach wzdłuż torów podczas wyścigów nie powinni się znajdować ludzie. Tory wyścigowe nie zawsze są odpowiednio odgrodzone od miejsc dla widzów, więc kluczem jest tutaj własna wyobraźnia. Tor jest dla samochodów oraz kierowców i chociaż często obserwatorzy stoją tuż na liniach torów, może być to niebezpieczne. Samochód jadący torem z zawrotną prędkością może wypaść z tego toru i wjechać w tłum. Co prawda im bliżej toru, tym lepszy widok, ale dla własnego bezpieczeństwa postaraj się zająć dalsze miejsce. Nigdy, ale to nigdy nie wchodź na tor. Nawet jeśli w danym momencie nie ma na nim żadnych samochodów, ale ogólnie na tym torze odbywają się teraz wyścigi. Auto może dosłownie wyskoczyć zza zakrętu i nie zdążysz się ewakuować w bezpieczne miejsce. Lepiej nie kusić losu.

Nie szarżuj

Jeśli obawiasz się usiąść za kierownicą wyścigowego samochodu, zdecyduj się na przejażdżkę na fotelu pasażera. W takim przypadku kierowcą będzie doświadczony rajdowiec, więc nic Ci nie grozi. Jeśli jednak to Ty zdecydujesz się prowadzić, mierz siły na zamiary. Pamiętaj, że bezpieczeństwo leży wtedy w Twoich rękach i musisz postępować rozważnie. Co prawda możesz rozwinąć większą prędkość, niż na publicznej drodze, ale zachowaj zdrowy rozsądek. Przyjemność z jazdy odczuwa się wtedy, kiedy się tę jazdę kontroluje. Brak kontroli i ewentualne niebezpieczeństwo to żadna przyjemność.

Ubierz się w widoczny sposób

Jeśli jesteś na torze po zmroku lub w pochmurny dzień, warto mieć na sobie kamizelkę odblaskową lub jakiś inny odblaskowy element – choćby opaskę na ramieniu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak ubranie się w kamizelkę, bo wtedy będziesz doskonale widoczny, a poziom Twojego bezpieczeństwa wzrośnie.

Nie śmieć na torze

Jasne jest, że większość z nas stara się dbać o przestrzeń, w jakie się poruszamy, ale pewne banalne rady niestety często trzeba przypominać niemalże do znudzenia. Tak jest również w przypadku spraw związanych ze śmieciami. Nigdy, ale to nigdy nie możesz wyrzucać niczego na tory wyścigowe. Nawet najmniejszy śmieć, np. śliski papierek czy puszka mogłyby spowodować niebezpieczeństwo. Obecność jakiegoś przedmiotu na torze może wystraszyć – dosłownie zdezorientować kierowcę i istnieje wtedy prawdopodobieństwo wykonania przez niego gwałtownego manewru, np. niebezpiecznego omijania lub mocnego hamowania. Śliski materiał pozostawiony na torze może też przyczynić się do wpadnięcia w poślizg.

Nie szalej po 22:00

Po godzinie 22:00 nie wolno jeździć po torze wyścigowym. Jest to niebezpieczne, a dodatkowo od tej godziny obowiązuje już cisza nocna, której musisz bezwzględnie przestrzegać.