Toyota Highlander – dostępna w Polsce


Toyota Highlander – dostępna w Polsce

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy nasz motoryzacyjny rynek wzbogacił się o nową i największą japońską hybrydę Highlander. Czas pokaże jakim zainteresowaniem będzie cieszyć się wśród potencjalnych nabywców i jakie zyska wśród nich opinie. Ciekawe czy rację będą mieli Ci, którzy przepowiadają sukces temu SUV-owi w naszym kraju, biorąc pod uwagę ogromną konkurencję w podobnej klasie. Jedno jest pewne, że na rynku amerykańskim Highlander zapracował sobie na pochlebne opinie samochodu komfortowego i niezawodnego.

Prezentacja modelu

toyota highlander Toyota Highlander czwartej generacji zadebiutowała na polskim rynku już w styczniu 2021 roku. W salonach Toyoty rozpoczęła się przedsprzedaż tego 7 miejscowego hybrydowego SUV-a z napędem na cztery koła AVD-i. Do tej pory model dostępny był tylko na rynku amerykańskim oraz w Kanadzie i Australii. Początki jego produkcji sięgają 2010 roku i obecnie po upływie 10 lat pojawia się czwarta generacja napęd hybrydowy. Duże wrażenie robią spore gabaryty samochodu, który ma prawie 5 m długości (4966 mm) i ponad 1,9 m szerokości. Jego masa własna osiąga 2050 kilogramów. Duży rozstaw osi, bo 2850 mm umożliwił zaprojektowanie wygodnego trzeciego rzędu siedzeń, który przeznaczony jest do podróży nawet dorosłym pasażerom. Estetyczne wrażenia przy pierwszym kontakcie z pojazdem wywołują 20-calowe koła z felgami z lekkich stopów.

Techniczna doskonałość

Wyjątkowy charakter technicznej bazy Toyoty Highlander polega na niezawodnej pracy silnika benzynowego o pojemności 2,5 litra i mocy 190 KM. Współpracuje on z motorem elektryczym, którego moc wynosi 184 KM. Maksymalna moc układu hybrydowego wynosi 248 km i jest skierowana do wszystkich kół. W samochodzie jest wykorzystywana bezstopniowa skrzynia e-CVT, która uchodzi za typową, charakterystyczną dla hybryd Toyoty. Jest ona jednym z ciekawszych rozwiązań koncepcyjnych ostatnich lat w świecie motoryzacji, wpływających między innymi na znaczną oszczędność paliwa, zwiększenie trwałości silnika oraz układu napędowego. Mając na uwadze maksymalne rozwinięcie prędkości, można być pewnym, że Toyota Highlander nikogo nie zawiedzie. Samochód może rozpędzić się do 180 km/h i przyspieszyć do 100 km/h w 8,3 sekundy.

Zużycie paliwa w Toyocie Highlander

Teoretycznie, z danych fabrycznych Toyoty wynika, że zużycie paliwa waha się na poziomie 6,6 – 7,2 l /100 km. W praktyce układ hybrydowy wpływa na oszczędność jazdy. Poziom spalania w dużym stopniu uzależniony jest od techniki prowadzenia pojazdu przez kierowcę oraz od wybranego trybu jazdy (Sport, Normaln, Eco). Jazdy testowe w różnych warunkach pozwalają osiągnąć wynik zużycia paliwa na poziomie 8,6 l/100 km, co w niedużym stopniu odbiega od teoretycznych danych producenta, mając na uwadze dwutonowy samochód. Spokojna jazda po mieście i trasie daje wynik spalania 7,7 l/100 km. Dynamiczniejsze zacięcie spowoduje wzrost o 1 -1,5 l. Natomiast przekroczenie spalania powyżej 11 litrów/100 km jest pewne podczas jazdy Highlanderem na autostradach oraz drogach szybkiego rychu.

Rodzinny charakter Toyoty Highlander

Duży udział w sukcesie wizerunkowym modelu Highlandera mają stylistyczne zapędy designerów Toyoty. Przyciągające wzrok linie nadwozia charakteryzują się udanymi proporcjami, harmonizującymi z ideą całego samochodu. Oferując przestronność oraz funkcjonalność przyciągnie on zainteresowanie rodzin poszukujących samochodu o tych atutach. Komfort jazdy to jeden z ważniejszych elementów przyciągających uwagę potencjalnych nabywców. Wybierając się w podróż siedmioosobowa rodzina doceni komfort jazdy, szczególnie w przednich rzędach. Dużo miejsca, wygodne siedzenia, szerokie podłokietniki oraz wielkie okno nad głowami zapewnią satysfakcję z jazdy. Pasażerowie zajmujący miejsca w trzecim rzędzie również nie będą narzekać na brak wygodnej przestrzeni. Jedynie co może wywołać u nich lekki grymas na twarzy, to trochę niższa siedząca pozycja, która nieco wpłynie na mniej komfortowe wrażenia z jazdy.

Toyota Highlander to samochód, w którym dołożono wielu starań, aby odznaczał się dobrym wpływem wysokiego poziomu komfortu na dobre samopoczucie pasażerów w trakcie podróży. Jest on także bezpieczny oferując cały komplet systemów bezpieczeństwa.