Youngtimery – poznaj popularne modele


Popularne modele Youngtimerów

Wielką pasję do nieco starszej motoryzacji przejawia w naszym kraju spora część kierowców. Duże ich zainteresowanie budzą samochody określane mianem youngtimerów, które wyraźnie wyróżniają się swoim charakterystycznym stylem i pomimo swojego wieku nadal wywołują podziw. Youngtimery popularne modele.

Wiek cechujący youngtimery

Wciąż nie brakuje chętnych do zakupu samochodów używanych. Na zainteresowanie nimi duży wpływ ma szeroka dostępność ofert tych pojazdów na rynku wtórnym oraz niewygórowane ceny zakupu. Wielu kierowców decyduje się na zakup youngtimera, który dobrze sprawdza się do codziennej jazdy. To, jakie ramy czasowe użytkowania takich samochodów kwalifikują je do tego, aby można było je uznać za youngtimery jest sprawą dyskusyjną. Najczęstszym kryterium decydującym o przynależności samochodu do kategorii youngtimerów jest ich wiek. W Polsce jako granicę uznaje się 25 lat, czyli youngtimery to auta, które zostały wyprodukowane przed 1998 rokiem.

Cechy charakterystyczne youngtimerów

Wielu miłośników motoryzacji z wielką sympatią powraca do czasów, kiedy z taśm produkcyjnych wychodziły samochody, charakteryzujące się unikalnym i oryginalnym wyglądem, podkreślającym indywidualny styl właściciela. Youngtimery pomimo swojej pełnoletności, okazują się niezłym środkiem lokomocji, który daje kierowcy dużo przyjemności z jazdy nimi. Youngtimery zdecydowanie różnią się od współczesnych modeli samochodów słabym poziomem technologicznego zaawansowania. Nie znajdziemy w nich nowoczesnych systemów bezpieczeństwa oraz elektroniki. Dużą zaletą tych samochodów jest ich trwałość i wytrzymałość. Ich produkcja przypada na czasy, gdy kładziono nacisk na wysokiej jakości materiały.

Do dziś wiele youngtimerów prezentuje doskonały stan. Są one trwalsze i mniej awaryjne w porównaniu do tych współcześnie produkowanych aut. Youngtimery przyciągają uwagę również swoją dynamiką, przekonując do siebie tych kierowców, którzy lubią szybką jazdę. Różnią się również od dzisiejszych modeli tym, że są o wiele lżejsze. To dzięki mniejszej masie przy jednoczesnym zastosowaniu dobrych silników youngtimery zapewniają kierowcom dużo możliwości. Warto podkreślić, że wśród dostępnych na rynku youngtimerów można bez trudu odnaleźć modele o sportowym zacięciu. Samochody te odznaczają się też wyjątkowym komfortem jazdy, dzięki bardziej miękkiemu zawieszeniu.

Sprawdź również TOP 5 sportowych samochodów!

Youngtimery popularne modele!

Audi 100
Stahlkocher, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Lista youngtimerów, które warte są uwagi jest długa. Oto kilka przykładów:
Audi 100 C3 to youngtimer, który jest marzeniem wielu młodych kierowców. To samochód o przyciągającej wzrok sylwetce, dobrych osiągach na drodze oraz dobrej dostępności części zamiennych. Dzięki pięciocylindrowemu silnikowi auto to gwarantuje niezawodność na drodze. Silniki te charakteryzują się długą żywotnością. Za zadbane auta z silnikiem 2,5 TDI lub 2,2 Turbo ich nabywcy muszą się liczyć z kwotą nawet do 12 000 zł.

VW Golf II
Rudolf Stricker, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Volkswagen Golf II z lat 1983-1991 zainteresuje wielu kierowców niewygórowaną ceną, za którą można go nabyć. Za niewielkie pieniądze kupić można te bardziej zużyte modele. Miłośnikom prawdziwej klasyki można polecieć Golfa G60 lub Golfa Country, ale muszą się oni liczyć z dużo wyższym wydatkiem.
– Na uwagę zasługują również samochody marki BMW, szczególnie model M3E30 o wyjątkowej mocy, który dostarczy jego właścicielowi dużo przyjemności z jazdy.
– Wśród klasyków wyróżniają się również auta marki Honda. Model CRX ze sportową sylwetką przyciąga miłośników dynamicznej jazdy za sprawą swojego mocnego silnika.
bmw m3 e30– Na polskiej scenie motoryzacyjnej w roli youngtimerów królują samochody marki Mercedes, w szczególności model 190 (W201) oraz Mercedes klasa E (W124). Model W124 w zależności od stanu auta można znaleźć w cenie już od 5 tys. zł.

 

To tylko mała część aut, na które warto zwrócić uwagę rozpatrując kategorie samochodów youngtimerów, cieszących się dużą popularnością w Polsce. Fanów tego typu samochodów, czerpiących radość z ich posiadania jest w Polsce wielu. Spotkać ich można na wielu motoryzacyjnych zlotach z youngtimerami w roli głównej.