Elektryczne Volvo XC40 Recharge


Elektryczne Volvo XC40 Recharge - sprawdźElektryczne Volvo XC40 Recharge - nowość

Z roku na rok szwedzka marka zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Obserwujemy od kilku lat rosnący popyt na zelektryfikowane modele Volvo, podczas gdy zainteresowanie samochodami napędzanymi samymi tylko silnikami spalinowymi znacząco maleje. Już w ubiegłym roku na światowym rynku pojawiło się całkowicie eteryczne Volvo XC40 Recharge. Dodatkowe oznaczenie nowego modelu brzmi „Recharge”, czyli „naładuj”.

Ambitne plany firmy

Volvo planuje całkowite przejście na napęd elektryczny i chce zostać liderem na rynku samochodów elektrycznych z segmentu premium. Trzeba przyznać, że jest to bardzo ambitny plan, którego realizacja możliwa jest dzięki przyspieszeniu obranej przez szwedzki koncern strategii elektryfikacji. Ile potrwa pełna elektryfikacja pojazdów szwedzkiej marki? Czy potwierdzą się przewidywania producenta, który do 2030 roku zamierza całkowicie wycofać się z produkcji samochodów osobowych z silnikami spalinowymi? Śledząc ambitne plany koncernu można wywnioskować, że do roku 2025 połowę sprzedaży marki stanowić mają samochody z napędem elektrycznym.

Moc i właściwości jezdne – elektryczne Volvo XC40 Recharge

Elektryczne Volvo XC40 Recharge w czerownym kolorzeOferując swoje pierwsze elektryczne Volvo XC40 Recharge szwedzki koncern wkracza do najbardziej dynamicznie rozwijającego się segmentu rynku motoryzacyjnego. Samochód jest produkowany w belgijskiej fabryce Volvo na platformie CMA (Compact Modular Architecture), na której oparte są inne konwencjonalne pojazdy marki. Znane koncerny takie jak LG Chem i CATL, zaopatrują samochód w baterie. Elektryczne Volvo XC40 Recharge wyróżnia się pod względem zasięgu – na jednym pełnym ładowaniu samochód może przejechać około 400 km. Pojemność baterii montowanej w tym elektryku wynosi 75 kWh. W samochodzie pracuje układ, który składa się z dwóch silników elektrycznych, po jednym na każdej osi, które zapewniają napęd 4 x 4 o mocy 408 KM i maksymalny moment obrotowy wynoszący 660 Nm. Napęd jest przekazywany na wszystkie koła. Rozruch układu jest błyskawiczny, elektryczne Volvo XC40 Recharge przyspiesza do 100 km/h w zaledwie 4,9 sekund. Maksymalna prędkość samochodu wynosi 180 km/h. Średnie zużycie energii to: 23,9 kWh/100 km

Atrakcyjny design nadwozia

Samochód przykuwa uwagę elegancką, oryginalną stylistyką nadwozia oraz najnowszą generacją systemu multimedialnego. Całe wnętrze elektryka odznacza się wysokim poziomem komfortu, który wpływa na dobre samopoczucie pasażerów podczas jazdy. Waga samochodu uzależniona jest od wyposażenia i wynosi od 2150 kg do 2250 kg. Samochód waży więcej niż przeciętne samochody z napędem spalinowym. Wszystkie auta na prąd ze względu na konieczność zastosowania baterii swoją wagą przewyższają ciężar samochodu z napędem spalinowym. Elektryczne Volvo XC40 Recharge pomimo swojej sporej wagi może ciągnąć przyczepę, której masa może osiągać 1500 kg. Długość elektryka wynosi 4,43 m, jego szerokość to 2,03 m, a jego wysokość osiąga 1,65 m. Jego bazowa pojemność bagażnika wynosi 413 l, ale maksymalnie można ją powiększyć do 1289 l.

Sprawdź konkurencyjny samochód dla Volvo 

Proekologiczne działania koncernu

Zapowiedź osiągnięcia przez koncern do roku 2030 neutralności klimatycznej, związana jest nie tylko z produkcją ekologicznych pojazdów, ale także ze zmianą metod produkcji, oszczędnością energii i wykorzystywaniem w fabrykach i zakładach energii ze źródeł odnawialnych.
Volvo Cars poinformowało, że nie będzie stosować tapicerek z naturalnej skóry we wszystkich swoich modelach elektrycznych. Skandynawski producent dąży do tego, aby od 2025 roku 25% materiałów w nowych samochodach Volvo pochodziło z recyklingu lub miało pochodzenie biologiczne. Dążąc do całkowitego wyeliminowania skóry Volvo aktywnie pracuje nad znalezieniem wysokiej jakości ekologicznych materiałów, stosowanych obecnie w przemyśle samochodowym. Zamiast skórzanych elementów tapicerowanych wnętrze Volvo zaoferuje swoim klientom alternatywy. Mowa tutaj o wysokiej jakości ekologicznych materiałach wykonanych ze źródeł biologicznych i pochodzących z recyklingu. Jednym z przykładów takich rozwiązań jest tworzywo o nazwie Nordico – czyli nowy materiał wykończeniowy stworzony przez Volvo.  Pochodzący z recyklingu butelek PET oraz ścinków leśnych i z przetworzonych korków do wina. Ten wysokiej jakości materiał zadebiutuje w nowej generacji modeli Volvo.