Enzo Ferrari w kulturze – film, książka i muzeum założyciela Ferrari


Enzo Ferrari w kulturze – film, książka i muzeum założyciela Ferrari

Enzo Ferrari, czyli słynny założyciel marki Ferrari na stałe zagościł w popkulturze. Jego sylwetka jest wykorzystywana przy okazji różnego rodzaju wydarzeń motoryzacyjnych i nie tylko. Ferrari od lat jest uznawany za człowieka sukcesu i wizjonera, który zdołał przekuć swoją pasję w fantastyczne osiągnięcie.

Enzo Ferrari – krótka notka biograficzna

Enzo Ferrari urodził się w 1898 roku we Włoszech i początkowo pracował w warsztatach samochodowych. Dalsze losy Enzo również są związane z samochodami, ale tym razem dla odmiany zajął się on ich prowadzeniem – został kierowcą wyścigowym. Pasja do motoryzacji pokierowała go do zbudowania własnego samochodu wyścigowego, a miało to miejsce w 1947 roku. Ferrari założył też własny zespół wyścigowy o nazwie Scuderia Ferrari i co ciekawe – kierował swoją firmą aż do śmierci.

Książka o Enzo Ferrari

Najpopularniejszą książką o założycielu marki Ferrari jest „Enzo Ferrari. Wizjoner z Maranello”. Głównym autorem tej książki jest syn Enzo – Pierro Ferrari, a współautorem publikacji Leo Turrini. Ta pozycja opisuje pasję i prywatne życie człowieka, który od podstaw i właściwie z niczego zbudował ogromną markę, która do dziś dnia jest synonimem klasy, luksusu i zamiłowania do motoryzacji w najlepszym jej wydaniu. W książce Pierro Ferrari podejmuje głównie tematykę największych miłości swojego ojca, czyli pięknych kobiet i szybkich samochodów. Jak na prawdziwego mężczyznę przystało, w życiu Enzo te dwa aspekty płynnie się przenikały i dopełniały.

Film o Enzo

Ferrari zdobył na świecie tak wielką sławę, że naturalną rzeczą było nakręcenie o nim filmu. Jak na gwiazdę przystało, Enzo stał się głównym bohaterem długometrażowego filmu zatytułowanego po prostu „Enzo Ferrari”. Film opowiada barwną historię jego życia, począwszy od czasów dzieciństwa, przez pierwsze kroki w branży motoryzacyjnej, po ogromny sukces. Gwiazdorska obsada, wartka akcja i świetne dialogi to mocne cechy filmu wyreżyserowanego przez Carlo Carlei. Film zyskał też bardzo ciekawą formę. W tej produkcji starzejący się już Enzo opowiada historię swojego fantastycznego życia dziennikarzowi. W rolę głównego bohatera wcielił się Sergio Castellitto.

Muzeum Enzo Ferrari

W Modenie we Włoszech powstało muzeum Enzo Ferrari. Już sam obiekt przywodzi na myśl konkretne skojarzenia, bo budynek został zaprojektowany tak, by przypominał wyścigowy samochód. Konkurs na projekt muzeum ogłoszono w 2004 roku, czyli szesnaście lat po śmierci sławnego konstruktora aut. Obiekt otwarto w 2012 roku i przez cały czas jest on swego rodzaju wizytówką Modeny. W muzeum można podziwiać samochody Ferrari pochodzące z różnych okresów działalności firmy – począwszy od tych najstarszych, do całkiem nowych. Warto przy tym wspomnieć, że muzeum Enzo Ferrari jest zachwycające nie tylko przez wzgląd na swoją bryłę i bardzo klasyczne wnętrza, ale również z racji swojego ekologicznego charakteru. Muzeum zaprojektowano i wybudowano w taki sposób, by korzystało z energii geotermalnej, recyklingu wody i energii słonecznej.