Enzo Ferrari – założyciel włoskiej marki Ferrari


Enzo Ferrari

Enzo Ferrari to niezwykły człowiek, który w opinii miłośników motoryzacji nie tylko, uchodzi za wielką sławę światowego formatu. Jego pełna sukcesów kariera sprawiła, że jest tym, którego sława nie przemija i zapewne nigdy nie przeminie. Osobowość genialnego Enza Ferrari ukształtowała wielka ambicja, pasja i fantazja.
Na zawsze pozostanie kimś wyjątkowym dla którego najważniejszym celem w życiu było stworzenie najpotężniejszej stajni wyścigowej Formuły 1 – Scuderia Ferrari. Należałoby przyznać, że wielkość Enza polega na tym, że miał on swój pomysł na życie oraz szczęście, aby go z pasją konsekwentnie wdrażać w czyny. Fascynujemy się tym człowiekiem i jego karierą, gdyż odniósł sukces na tak wielką skalę.

Wybór życiowej drogi

Fascynację motoryzacją wyniósł Enzo Ferrari z rodzinnego domu. Jego ojciec Alfred Ferrari prowadził warsztat blacharski i to on zaraził Enzo pasją do wyścigów samochodowych. W centrum zainteresowania nastolatka pojawiło się podpatrywanie umiejętności kierowców rajdowych na torach wyścigowych. Z zachwytem Enzo śledził karierę jednego z najsłynniejszych kierowców rajdowych tamtych lat – Ralpha de Palmy. Wiele decyzji, które podejmował w młodości okazało się początkiem sukcesu, będącego przepustką do sławy. Niezrealizowane marzenie o karierze śpiewaka operowego, zmieniło jego spostrzeżenie na przyszłość. Praca w charakterze dziennikarza sportowego nie przyniosła Enzo większej satysfakcji i nie spełniała jego oczekiwań. Ożyły zainteresowania z wczesnego dzieciństwa, to one okazały się punktem zwrotnym, decydującym o wielkości kariery Enza Ferrari.

Enzo Ferrari – z pasji do wyścigów

Swoje wielkie cele Enzo Ferrari osiągał krok po kroku. Jako kierowca wyścigowy startował w wyścigu Parma di Bercetta. Uzyskał nieco gorszy rezultat od najnowszego w historii kierowcówEnzo wyścigowych – Alberto Ascariego. Sukcesem okazały się inne rezultaty osiągnięte przez Enza w wyścigach Targa Florio w 1920 roku oraz w wyścigu na torze Mugello w 1921 roku. Zwycięstwa w wyścigach w Cappa Acerbo i Polesine w 1924 roku potwierdziły jego dobrą kondycję kierowcy wyścigowego. Wielki Enzo Ferrari marzył o dotarciu na szczyt swojej kariery i ze sportowym zacięciem doskonalił warsztat rajdowych możliwości. Tym szczytem miał być start w Grand Prix Francji. Jednak stan zdrowia uniemożliwił  Enzo osiągnięcie tego celu. Wycofał się z tego wyścigu, między innymi, ze względu na zły stan psychiczny, który był wywołany przeżyciem po starcie przyjaciela Sivocciego zmarłego kierowcy wyścigowego podczas jazd treningowych na torze.
Wielki zapał do ostrej jazdy, został dostrzeżony przez Alfę Romeo i to z tą firmą Enzo Ferrari związał swoją karierę na okres 9 lat. To właśnie na Alfa Romeo osiąga swój wileki cel, zwycięża w wyścigu w Savio w 1923 roku. Alfa zatrudniała Enzo przez pewien czas w charakterze szefa zespołu wyścigowego. Współpraca z tą firmą trwała do drugiej wojny światowej.

Scuderia Ferrari – kuźnią wyścigowych sukcesów

Z inicjatywy Enza Ferrari powstała Scuderia Ferrari w 1929 roku. Początkowo jej siedziba znajdowała się w rodzinnej Modenie. Później w Maranello, które stanowiła fundamentalną część legendy marki zarządzanej przez Enzo. Zarządzając zespołem Enzo Ferrari ujawnił swój talent kierowania ludźmi oraz dar przyciągania do siebie członków zespołu. Jednak w trakcie funkcjonowania firmy światło dzienne ujrzały despotyczne sposoby zarządzania jej właściciela. To one zdecydowały o przyczynie odejścia z firmy wielu zawodników i konstruktorów.

Trudno znaleźć zespół, który może mierzyć się ze Scuderią Ferrari. Około 950 startów, 230 zwycięstw i 15 tytułów mistrzowskich. W ciągu 70-ciu lat historii marki zespół wyścigowy reprezentowało 108 kierowców i należy podkreślić, że dziewięciu spośród nich zdobyło tytuł mistrza świata. Do końca życia Enzo Ferrari chlubił się tym, że do swojego zespołu dobierał kierowców on sam. Wielkim zaufanie i szacunkiem Enza cieszył się Austriak Niki Lauda, który zdobył 15 zwycięstw dla Ferrari oraz 2 tytuły mistrzowski. Sympatią Enza cieszył się również Alberto Ascari, który miał na swoim koncie 13 zwycięstw dla Ferrari, a przede wszystkim dwa tytuły mistrzowskie.
Ambitne cele Enza Ferrari wcielali w życie najlepsi kierowcy w historii Formuły 1: Juan Fangio, Mike Hawthorn, John Surtees, Alain Prost, Nigel Mansell, Michael Schumacher, Kimi Raikkonen i wielu innych rajdowych kierowców.

Ambitne cele Enza Ferrari

Z wielkim zaangażowaniem Enzo Ferrari podchodził do realizacji swojego ambitnego celu, którym było stworzenie pierwszego samochodu sygnowanego jego nazwiskiem. Ferrari 125S zModel Ferrari wyjątkowym silnikiem V12 zapoczątkował dynamiczny rozwój firmy. W latach 50-60-tych Enzo Ferrari nadzorował prace nad pojazdami, które prezentowały nowatorskie rozwiązania techniczne. Zatrudniał najlepsze firmy designerskie: Bertone, Scaglietti, Pininfarinę. Bez reszty pochłonięty był ideą łamania bariery mocy, prędkości i ekstremalnych doznań. Powstały modele, które aktualnie cieszą się mianem kultowych i należą do najbardziej poszukiwanych samochodów przez majętnych kolekcjonerów na świecie. Wielka pasja i fantazja Enza Ferrari stanowiła i nadal stanowi wielką inspirację dla wielu konstruktorów i designerów, działających w branży motoryzacyjnej,