Nowy elektryczny Hyundai IONIQ5 – przyszłość motoryzacji


Nowy elektryczny IONIQ5

World Car of the Year 2022 – tym właśnie prestiżowym tytułem może poszczycić się Hyundai IONIQ5. Do tego samochodu powędrowało również zwycięstwo w kategorii Światowy Samochodowy Design Roku 2022 oraz Światowy Elektryczny Samochód Roku 2022. Wiele wyróżnień, które potwierdzają, że elektryczny Hyundai IONIQ5 to wyjątkowy, unikalny samochód. Wielkim sukcesem może również pochwalić się dyrektor kreatywny Hyundaia, odpowiadający za pracę nad tym samochodem, Luck Donckerwolke. To laureat nagrody dla Światowej Motoryzacyjnej Osobowości Roku.

Innowacyjny pojazd elektryczny Hyundai IONIQ5

Czym zasłużył sobie również Hyundai IONIQ5 na tytuł Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2022? W ofercie koreańskiego producenta jest najnowszym modelem w pełni elektrycznym, tzw. BEV. Doskonale spisuje się zarówno w warunkach miejskich, jak i na długich dystansach.  Nowy elektryczny Hyundai IONIQ5 wydaje się być doskonałą propozycją dla kierowców, którzy cenią sobie zarówno ekologicznych charakter, niskie koszty w codziennej eksploatacji, jak i duże emocje za jego kierownicą. To wyjątkowy i innowacyjny pojazd elektryczny będący liderem strategii elektryfikacji Hyundaia.

Wyróżniając się na bardzo konkurencyjnym rynku ma duży udział we wspieraniu procesu przyspieszenia elektryfikacji międzynarodowego przemysłu motoryzacyjnego. Bazą, która posłużyła do zbudowania IONIQ5 jest platforma Electric Global Modular Platform (E – GMP). To nowa płyta Hyundai Motor Group, która przeznaczona jest dla pojazdów elektrycznych zasilanych akumulatorami. W podłodze auta umieszczono baterie, które są największym i najcięższym elementem całego układu. Uzyskano dzięki temu więcej przestrzeni i jednocześnie obniżono środek ciężkości pojazdu poprawiając prowadzenie i bezpieczeństwo. Dzięki specyfice płyty podłogowej i konstrukcji auta udało się wygospodarować rekordowo duży, bo aż 3-metrowy rozstaw osi, który zagwarantował pasażerom obu rzędów siedzeń przestronną kabinę.

Sprawdź też nowego elektryka od Toyoty czyli  Toyota bZ4X

Wersje napędowe

Opcjonalny napęd na wszystkie koła (AWD) w połączeniu z akumulatorem o pojemności 72,6 kWh daje gwarancję łącznej mocy 225 kWh i momentu obrotowego 605 Nm. Ten wariant zaskakuje wartością przyspieszenia od 0 do 100 km/h w 5,2 sekundy. Wersja z AWD z akumulatorem o pojemności 58 kWh przyspiesza od 0-100 km/h w 6,1 sekundy. Hyundai IONIQ5 w wariancie jednosilnikowym o mocy 125 kWh oferuje moment obrotowy 350 Nm i napęd na 2 koła (2WD). Z akumulatorem 72,6 kWh może przyspieszyć od 0-100 km/h w 7,4 sekundy, natomiast w połączeniu z akumulatorem 58 kWh przyspiesza do 100 km w 8,5 sekundy. Podczas jazdy miejskiej średnie zużycie energii wynosi 13,5 – 14 kWh/100km. Niezależnie od konfiguracji i wyposażenia maksymalna prędkość tego elektryka wynosi 185 km/h.

Hyundai IONIQ5 – szybkie ładowanie

Hyundai IONIQ5 posiada platformę, która pozwala na zastosowanie 800-woltowej instalacji elektrycznej, umożliwiającej ultraszybkie ładowanie. Zauważyć należy, że to pierwsze auto w tej klasie z tak szybkim ładowaniem. Od 10% do 80% naładowanie baterii trwa 18 minut. Jest to możliwe dzięki architekturze 800V, umożliwiającej przyjęcie mocniejszego prądu oraz fantastycznej krzywej ładowania. Rezultat, aż do 500 km zasięgu na jednym ładowaniu można zaliczyć do satysfakcjonujących. Hyundai IONIQ5 potrafi naładować inny samochód, dzieląc się z nim energią z akumulatora – potrafi przejąć funkcję powerbanka (110/220V). Może on stać się również dostawcą energii elektrycznej, zasilając sprzęty elektryczne w domu.

Świetnie zaprojektowany elektryk z odważną stylistyką

Hyundai IONIQ5 sam w sobie przyciąga spojrzenia. Zarówno kierowców jak i tych, którzy będą go oglądać na drogach uwagę zwraca jego futurystyczny charakter. Wzrok przyciąga stylistyka z wyjątkowymi przednimi reflektorami oraz tylnym pasem z sygnaturą świateł „Parametric Pixels”. Nowym rozwiązaniem wprowadzonym w aucie jest zachodząca na błotniki maska, dzięki czemu zminimalizowano odstępy między panelami karoserii. W efekcie zwiększono właściwości aerodynamiczne pojazdu. Automatycznie wysuwane klamki w drzwiach harmonizują z całą powierzchnią nadwozia. Hyundai oferuje na rynek wersję z dachem wyłożonym panelami słonecznymi, dzięki, którym jesteśmy w stanie utrzymać poziom naładowania auta.