Rimac Nevera najszybszy samochód elektryczny!


Rimac Navera - najszbszy samochód elektryczny

Wraz z ewolucją przełomowych technologii elektrycznych samochodów pojawiają się innowacyjne modele, które przełamują granice możliwości w świecie motoryzacji. Jednym z najnowszych, a zarazem najbardziej imponujących przykładów prawdziwego cudu motoryzacji jest Rimac Nevera – najszybszy samochód. To flagowym model chorwackiego producenta samochodów elektrycznych Rimac Automobili.

Chorwacki przedsiębiorca rywalizuje z najlepszymi

Firma Rimac Automobili założona w 2009 roku przez Mate Rimaca, realizującego śmiałą wizję stworzenia sportowego super samochodu o napędzie elektrycznym. Pierwszym modelem opracowanym i zbudowanym przez firmę Mate Rimaca okazał się Rimac Concept One. Na targach Motor Show w 2011 roku we Frankfurcie okrzyknięto go najszybszym samochodem elektrycznym, produkowanym seryjnie. Drugim modelem opracowanym przez Rimac Automobili jako concept car był Rimac C Two. Zaprezentowano go w 2018 roku na targach Geneva Motor Show. To właśnie ten model poddano wieloletnim modyfikacjom, w wyniku których światło dzienne ujrzał model Rimac Nevera, którego produkcja jest limitowana do 150 sztuk.

Nawet najbogatsza klientela super sportowych samochodów na świecie jedynie może pomarzyć o jego nabyciu. Nie wszyscy chętni będą mogli zasiąść za jego kierownicą w roli właściciela. Rimac planuje wyprodukować i przeznaczyć na sprzedaż jedynie 150 egzemplarzy. Pierwszy egzemplarz został wyprodukowany w sierpniu 2021 roku, ale nie na sprzedaż. Przeznaczony został ,między innymi do testów dla mediów motoryzacyjnych. Drugi z nich trafił już do mistrza świata Formuły 1 z 2016 roku – Nico Rosberga.

Rimac Nevera - elektryczny samochód sportowy
Vauxford, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Elektryczna chorwacka błyskawica

Rimac Nevera to samochód, który przyspiesza oraz hamuje lepiej od każdego innego auta na świecie. Zyskał rozgłos, przede wszystkim za sprawą oszałamiających osiągów. Na koncie Rimac Automobili wpisały się 23 nowe rekordy świata w dziedzinie przyspieszenia i hamowania. Na torze Automotive Testing Papenburg w Niemczech, w ciągu jednego dnia samochód pobił szereg rekordów w przyspieszaniu i wytrącaniu prędkości, między innymi: przyspieszenie od 0 do 100, 200, 300 i 400 km/h. Oto niektóre z wyczynów Nevery: samochód osiągnął przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwające jedynie 1,8 sekundy; od 0 do 200 km/h samochód rozpędził się w 4 ,42 sekundy; a od 0 do 300 km/h w 9,22 sekundy. Imponujące wrażenie wywołuje rezultat osiągnięcia prędkości 400 km/h po zaledwie 21,31 sekundy. Dystans na jakim zatrzymuje się z prędkości 100 km/h to około 29 m.

Rimac Nevera - supersportowy samochód
Andrew Basterfield, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Poznaj również elektryczne Porsche Taycan

Rimac Nevera najszybszy samochód na świecie

Chorwacki samochód - Rimac Nevera
fot. Rimac

Dzięki swoim parametrom technicznym Rimac Nevera zyskał tytuł najszybszego samochodu elektrycznego na świecie. Samochód posiada układ napędowy składający się z czterech silników elektrycznych, generujących moc na każde z kół, rozwijając łączną moc 1914 kM i 2360 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Auto zasila akumulatory litowo-magnezowo-niklowe o łącznej pojemności 120 kWh, pozwalające przejechać na jednym ładowaniu maksymalnie 550 km. Ogniwa te można ładować z maksymalną mocą 500 kW, która umożliwia uzupełnić do 80% stanu akumulatora w 20 minut.

Stylistyka nadwozia, podkreślająca wyjątkowość modelu

Pod kątem wizualnym Rimac Nevera zachwyca wdrożonym w tym modelu projektem stylistycznym nadwozia, który był nadzorowany przez Adriano Mudriego, pełniącego funkcję głównego stylisty firmy. Pierwszym elementem tego niesamowicie stylowego samochodu o futurystycznym desingu, który przyciąga uwagę, jest nisko osadzona dynamiczna sylwetka. Niezwykle charakterystyczny jest przód Rimaca. Jego niski, agresywnie stylizowany przedni pas sugeruje potężną moc. Smukły profil, wpływający na aerodynamikę pojazdu, podkreśla płynnie opadająca w tylnym kierunku linia dachu. Duże wloty powietrza i agresywne reflektory nadają mu wyrazistego wyglądu. Dekoracyjny grill i logo Rimac na środku, dodają elegancji i luksusowego wrażenia. Nadwozie wykonano z włókna węglowego, ale niektóre elementy położone w strefach najbardziej wrażliwych, narażonych na mechaniczne uszkodzenia są dodatkowo wzmocnione aluminium.

Nadwozie Rimaca Nevera jest wykonano ze szczególną starannością, mając na uwadze efekt zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny. Tylna część nadwozia również imponuje wyglądem. Wąskie, smukłe reflektory LED rozciągają się na szerokości pojazdu, tworząc spójną, ciągłą linię. Ważną funkcję estetyczną pełnią duże wloty powietrza na tylnym zderzaku. Wpływają one także na poprawę chłodzenia układu napędowego i aerodynamikę. Stylistyka nadwozia Rimac Nevera jest połączeniem elegancji, sportowego charakteru i futurystycznej estetyki. Dwudrzwiowe nadwozie typu coupe charakteryzuje się podnoszonymi do góry drzwiami.

Podsumowując Rimac jest jedną z nowszych i mniej znanych firm, ale zyskuje coraz większe uznanie wśród fanów motoryzacji. Rewolucja elektrycznej mocy dokonana przez chorwackich inżynierów budzi podziw i wywołuje wiele emocji.