Super samochody – zobacz najdroższe samochody świata


Sportowe samochody

Drogi samochód to powód do dumy. Już na pierwszy rzut oka widać, że takie auto sporo kosztowało i że jego właściciel jest majętnym człowiekiem. Super samochody zwracają uwagę i wywołują zazdrość, ale czy produkuje się je tylko po to, by można się było nimi chwalić?

Super samochody w zawrotnych cenach

Standardowy nowy samochód kosztuje średnio 90 tys. złotych. Oczywiście jest to cena przeciętna uwzględniająca zarówno najdroższe, jak i najtańsze nowe auta. Ta kwota zbliżająca się do 100 tys. złotych wydaje się większości z nas zawrotna, ale jest niczym w porównaniu do cen, jakie osiągają super samochody. Cena rzędu kilkuset tysięcy złotych to raczej najniższą możliwą opcja, ale nie brak jest aut, których ceny (zarówno w salonach, jak i na rynku wtórnym) sięgają miliona, kilku lub nawet kilkunastu milionów. Oczywiście bierzemy pod uwagę nie tylko ceny w złotówkach, ale też w dolarach czy w euro. Takie sumy wydają się niemal niewyobrażalne, ale na świecie nie brakuje ludzi dysponujących takimi pieniędzmi i gotowych wydać je na zakup auta. Super samochody są drogie z zasady i to nie tylko przez wzgląd na ich rzeczywistą wartość, ale też na marki, które wskutek konkretnego marketingu pozycjonują się do grona tych luksusowych.

Naturalny podział na 3 kategorie dóbr, czyli dobra tanie, średnio drogie i bardzo drogie jest czymś całkowicie normalnym i wiele firm motoryzacyjnych znalazło w tym podziale miejsce dla siebie. Wśród marek najdroższych samochodów świata króluje bezsprzecznie Ferrari, ale zawrotne kwoty osiągały też samochody Mercedes i Ford. Każda marka chciałaby uszczknąć sobie z tego prestiżowego tortu jak najwięcej, ale Ferrari dotąd nie przebił nikt.

Najdroższe samochody na świecie

1. Ferrari 250 GT SWB California Spyder

Ten samochód kosztuje bagatela… 9 460 000 euro. Biorąc pod uwagę obecny kurs euro, jest to 40 332 710 zł! Powtórzmy słownie – ponad czterdzieści milionów złotych. Ten model samochodu wcale nie jest najnowszy, bo powstał w 1961 roku i jeśli chodzi o dzisiejsze kanony motoryzacyjnej „urody”, to daleko mu do ideału.

2. Ford GT40 Gulf z 1968 roku

Ford GT40 Gulf powstał z przekory i w pewnym sensie z zazdrości o sukces marki Ferrari. Sukcesy założyciela marki Ferrari Enzo Ferrari tak rozzłościły władze Forda, że koncern postanowił stworzyć swoją wersję super szybkiego auta wyścigowego.

3. Mercedes-Benz von Krieger 540K Special Roadster

Przepiękny czarny Mercedes z roku 1936 jest już zabytkiem, ale nadal zachwyca swoim stanem i doskonałymi detalami. Samochód jest piękny, a jego cena dosłownie wbija w fotel. Auto kosztuje 10 200 000 euro (prawie 43,5 mln złotych).

4. Ferrari 340/375 MM Berlinetta ‚Competizione’ by Pininfarina

Ferrari z 1955 roku kosztuje równe 11 mln euro – prawie 47 mln złotych. Ten kompaktowy model wyścigowego samochodu swego czasu dosłownie królował na torach.

5. Ferrari 335 Sport Scaglietti

Cena tego Ferrari jest odpowiednia tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Samochód kosztuje zaledwie… 32 mln euro (ponad 136 mln złotych). To auto zostało sprzedane przez dom aukcyjny Artcurial i stało się jednocześnie najdroższym samochodem świata.