Zaawansowane technologie w Ferrari


Marki Ferrari nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Włoski producent samochodów jest znany na całym świecie. Jego auta osiągają zawrotne sumy przede wszystkim na rynku wtórnym. Sprawdź, jakie stosuje się technologie w Ferrari  i co dzięki nim się osiąga. W większości przypadków są to unikalne rozwiązania, nad którymi pracują całe sztaby inżynierów.

Początki technologii marki Ferrari

Ferrari zaczynało produkcję swoich samochodów w dość trudnych czasach, bo wtedy wszystko było inne. Motoryzacja nie dysponowała takimi technologiami jak dzisiaj, więc osiągnięcie jakiegokolwiek skoku technologicznego było okupione wieloma latami wytężonej pracy. Enzo Ferrari nie ustawał jednak w drodze do sukcesu i jak na prawdziwą legendę przystało, zrobił wszystko, co w jego mocy, by auta wyjeżdżające z fabryki Ferrari były inne niż wszystkie.

Pierwszego i najważniejszego wyznacznika samochodów marki Ferrari co prawda nie można nazwać technologią, ale nie można go pominąć. Tym wyznacznikiem był styl. Samochody z 8 i 12-cylindrowymi silnikami miały być przede wszystkim stylowe. Styl tamtych czasów oczywiście miał niewiele wspólnego z dzisiejszym. Kształt samochodom Ferrari nadawali najlepsi projektanci znani ze swojego artystycznego kunsztu. Nad sferą czysto techniczną pracowali najlepsi konstruktorzy samochodów tamtych czasów. Wszystkie silniki tych aut były budowane w układzie V, a pierwsze auto tej marki, czyli model 125S miało widlasty dwucylindrowy silnik o pojemności 1,5 litra, przy czym był to prawdopodobnie najmniejszy w historii silnik V12.

Technologie w Ferrari

Obecnie właściwie przez cały czas modyfikuje się dotychczasowe technologie w Ferrari, a najbardziej widać to w przypadku bolidów Formuły 1. Specjaliści marki Ferrari zaproponowali między innymi nowe rozwiązania dotyczące przednich i tylnych skrzydeł bolidów, co wpłynie na aerodynamikę tych pojazdów.

W Ferrari 458 Italia zastosowane są technologie firmy Delphi polegające na całkiem innym okablowaniu, innowacyjnym zawieszeniu oraz zmianach w systemie klimatyzacji. Dzięki tym technologiom super samochody marki Ferrari są bezpieczniejsze dla środowiska, ale nadal mogą się pochwalić niesamowitymi osiągami.

Marka pracuje też nad pierwszym w pełni elektrycznym samochodem. Ten trend jest zrozumiałym krokiem w kierunku sprostaniom zapotrzebowaniu, jakie pojawiło się na rynku. Stale zaostrzające się przepisy dotyczące ochrony środowiska sprawiają, że największe firmy (w tym te motoryzacyjne) muszą opracowywać rozwiązania zmierzające do jak największego ograniczenia zgubnego wpływu swojej produkcji na środowisko naturalne. Rezygnacja z tradycyjnego napędu jest potężnym krokiem w całej drodze marki Ferrari. Takie dążenie to swoiste rzucenie rękawicy Tesli, czyli koncernowi motoryzacyjnemu kierowanemu przez Elona Muska. CEO marki Ferrari potwierdził, że to, co osiągnął koncern Tesla, jest w zasięgu ręki innych producentów samochodów. Jeśli ma powstać pierwszy super samochód z napędem elektrycznym, to tym super samochodem z pewnością będzie Ferrari.