10 ciekawostek o samochodach Ferrari


Ciekawostki o samochodach Ferrari

Samochody Ferrari od zawsze były zaliczane do luksusowych i najbardziej pożądanych. Włoska marka Ferrari szturmem podbiła motoryzacyjny rynek, wprowadzając na niego doskonałe – szybkie, piękne i niezawodne auta będące synonimem wyższej klasy społecznej. Zobacz 10 ciekawostek o marce Ferrari i jej samochodach.

Marka Ferrari jest zaliczana do ekskluzywnego grona marek luksusowych. Auta tej marki są bardzo drogie. Dlatego na Ferrari mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Do sław jeżdżących Ferrari należą między innymi Robert Lewandowski, Joanna Krupa i Sułtan Brunei Hassanal Bolkiah posiadający ponad 450 samochodów tej marki. Ceny poszczególnych modeli super samochodów marki Ferrari zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na sławnych i bogatych takie sumy nie robią wrażenia.

Kilka ciekawostek o samochodach Ferrari

1. Firma Ferrari została założona dokładnie 13.09.1938 roku i wzięła swoją nazwę od nazwiska założyciela – Enzo Ferrari. Enzo Ferrari zaczynał swoją karierę zawodową od pracy w warsztatach samochodowych.  Później był kierowcą testowym i wyścigowym.  Następnie skonstruował swoje pierwsze wyścigowe auto.

2. Ferrari od początku działania ma takie samo logo. Było ono zainspirowane emblematem jednego z włoskich pilotów latających w czasie I wojny światowej. Litery S i F w logo nawiązują do zespołu Scuderia Ferrari założonego przez Enzo Ferrari. Czarny rumak stojący na tylnych nogach i będący częścią logo marki jest we Włoszech powszechnie uznawany za symbol szczęścia.

3. Przez 47 lat (od 1969 roku do 2016 roku) firma Ferrari była własnością Fiata.

4. Bolidy Ferrari są uznawane za jedne z najlepszych na świecie. W potyczkach Formuły 1 kierowcy jeżdżący tymi bolidami odnoszą najwięcej zwycięstw.

5. Tylny spojler pojawił się po raz pierwszy właśnie w bolidach Ferrari, a miało to miejsce w roku 1968.

6. Rekordowa cena sprzedaży samochodu marki Ferrari to 52 mln dolarów. Tyle właśnie w 2013 roku ktoś zapłacić za Ferrari 250 GTO z 1963 roku.

7. Najmocniejszy model Ferrari jest wyposażony w silnik o mocy aż… 1050 KM. Bestią wyposażoną w taki silnik jest model Ferrari FXX K.

8. Pierwszy model samochodu Ferrari powstał tylko w dwóch egzemplarzach. Samochody te nie zachowały się do dzisiaj. Ich części zostały użyte do wyprodukowania innych aut tej marki. Warto  wspomnieć, że jeden z tych samochodów brał udział w wyścigach Grand Prix Rzymu.

9. Na początku wszystkie samochody marki Ferrari były czerwone i odpowiadające oficjalnej barwie Grand Prix Włoch. Mimo, iż samochody Ferrari można kupować w wielu różnych kolorach, m.in. w kolorze żółtym czy szarym. Ponad 45% sprzedanych aut ma kolor czerwony.

10. Dzięki programowi Ferrari Tailor Made nabywcy aut tego producenta mogą spersonalizować swoje samochody nawet w najdrobniejszych detalach. Kupujący mogą wybrać rodzaj skóry, drewna i kolory elementów wykończenia. Personalizacja samochodu Ferrari trwa ok. dwa lata, a wśród posiadaczy takich spersonalizowanych wersji można wymienić między innymi golfistę Iana Poultera oraz Erica Claptona.